Kilis’te Gezilecek Yerler

Kilis tarihi ve içinde bulunduğu coğrafya itibari ile dini olarak turizm cennetidir. Kilis’te gezilecek yer pek fazla olmadığını söyleyenler çoğunlukta olsalar bile sahabe kabirlerini, ashabı kiramın kabirlerini gezmeye kalktığınızda vaktiniz yetmeye bilir.

Kilis’te Ashabı Kiram’dan Kimlerin Kabri Var

  • Şeyh Muhammed Bedevi Hazretleri
  • Talha -  Zübeyr  Hazretlerinin makamı şerifleri vardır.
  • Şurahbil Bin Hasene hazretleri
  • Bilali Habeşi hazretleri
  • Şeyh Mansur hazretleri
  • Şeyh Muhammed Ensari hazretleri
  • Şeyh Kırbe Hazretleri

Sabah Pazarı ve Odun pazarı Caddelerinde Merhum istiklal şairimizin dizelerini sadece okumayıp yaşamak için sabah namazından sonra buraya gelip alttaki dizeleri yaşayabilirsiniz.

İstiklal Marşının bir dizesi

 

Batığın yerleri ‘ toprak’ diyerek geçme tanı !

Düşün altında binlerce ‘kefensiz yatanı’.

Sen Şehid oğlusun incitme yazıktır atanı,

Verme dünyaları alsan’da bu cennet vatanı.

 

Sabah pazarı ve odun pazarı caddelerinde binlerce asker kefensiz şekilde kanlı elbiseleri ile yatmaktadır. Günümüzde buranın mahalle ismi meşetlik’tir. Meşetlik kelimesinin anlamı Şehitliktir.

Osmanlı devrinde buralarda yaşayan dedelerimiz buranın manevi büyüklüğüne saygıdan, ayakkabı ve terliklerini çıkartarak yürürlermiş.

Hz. Ömer Devrinde Peygamber Efendimizin Amcası Oğlunun Komutasında Gelen Ve Şehit Olan Sahabe Kimdir ?

  • Şeyh muhammed bedevi hazretleridir.

Savaş veya barış ortamı fark etmeksizin, hurma dağıtma görevi ile sorumlu olan bu sahabe efendimiz, kendi ismi ile anılan tepede yatmaktadır.

İlk Ezanı Okuyan Kişinin Kanı Dökülen Yer Nerededir

Peygamber müezzini olan Bilal-i  Habeşi hazretlerinin kabri şerifi Şam’da dır. Fakat İslam ordusu ile cihat etmeye gelen Bilal-i  Habeşi hazretleri savaş esnafında yara alır ve kanı Kilis’in Yavuzlu beldesinde toprağa dökülür. Çevre halkıda o toprak ayaklar altında çiğnenmesin diye orayı çevirir ve makam olarak inşa ederler. Zamanla yıkılan ve tahrip olan bu makam, yeniden restore edilir ve cami içerisindeki güncel yerini alır.

Bilal-i  Habeşi hazretlerinin kanı veya cesedi fark etmez, sizler kilise geldiğinizde mutlaka burayı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Nasıl ki sizler evinize gelen misafire ikramda bulunursanız, inşallah Kıymet’te de onlar size ve bizlere şefaatçi olurlar ve ikramlarını bu şekilde sunarlar.

Allah’ın Emirlerini Yazıya Geçiren İlk Sahabe Kimdir

Allah resulü Cebrail a.s vasıtası ile gelen emirleri yazdırma ihtiyacı duymuştur. İslam’a giren ve peygamberin arkasında durup onun söylediklerini ölümsüzleştiren kişi Hz. Surahbil bin Hasene’dir.

Kabri şerifleri Kilis’te Resul Osman dağı eteklerinde bulunur.  Peygamber efendimiz ile omuz omuza savaşmış bir silah arkadaşıdır.

Hz. Surahbil bin Hasene’nin bir diğer özelliği ise vahiy katiplerinin ilk’i olmasıdır. Peygamber efendimiz ilk onu bu kutsal göreve layık görmüşlerdir.

6 yıl boyunca İslam ordusunda at sırtından inmeden cihat görevi ifa etmiştir. Hz. Ömer halifeliği döneminde Kilis’teki savaşı 6 ay komuta etmiş ve burada 2 rivayete göre vefat etmiştir.

  1. Rivayet; Salgın hastalığa yakalanmış ve vefat etmiştir.
  2. Rivayet ; Savaş esnasında şehit olmasıdır.

Lakin 1.rivayet daha fazla doğru olandır. Çünkü kızının kabri de onun hemen yanındadır. Muhtemelen burada hastalanınca kızı yanına gelmiştir ve oda bu kutsal topraklarda vefat etmiştir.

Kilis’e gelince mutlaka bu kabri şerifi ziyaret edin ve o güzel insanların ruhlarına bildiğiniz sureleri okuyup hediye ediniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten